Praca zdalna – przejaw lenistwa czy efektywny sposób zarządzania czasem?

Na telepracę (pracę w formie zdalnej) decyduje się coraz więcej małych, średnich i dobrze rozwiniętych firm. Ta nowoczesna forma zatrudnienia sprawdza się wszędzie tam, gdzie obecność pracownika w biurze nie jest konieczna. Z pracą zdalną nierozerwalnie kojarzeni są freelancerzy, którym elastyczny czas pracy, pozwala na realizowanie nawet kilku, zleconych przez różne firmy projektów. Świetnie rozwinięta technologia, pozwala nam dziś pracować z każdego zakątka świata – wystarczy mieć pod ręką urządzenie podłączone do Internetu.

Podpowiadamy co możesz zyskać, wykonując swoją pracę z dala od siedziby firmy. Może warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem? :)

 

SPOKÓJ PONAD WSZYSTKO

Przychodzisz do pracy i pierwsze co robisz to włączasz swój komputer. Teraz przychodzi pora na zrobienie sobie kawy. Idziesz w tym celu do kuchni, gdzie spotykasz 5 innych osób, które tak jak Ty, zaczynają dzień od aromatycznej kawy. Czekasz w kolejce i przy okazji rozmawiasz z współpracownikami, choć być może nie masz na to zbyt dużej ochoty. Kiedy już siadasz z kawą przy swoim biurku, za Twoimi plecami cały czas przechadzają się pracownicy. Niektórzy przyszli do pracy, inni idą do kuchni, łazienki, lub gdziekolwiek indziej. W takich warunkach nie każdy potrafi w stu procentach skupić się na pracy. Teraz analogicznie wyobraź sobie dzień, w którym pracujesz zdalnie. Kawa cały czas jest wyłącznie do Twojej dyspozycji, nikt nie kręci się po pokoju i tym samym Cię nie rozprasza, jest cicho i spokojnie. Idealne warunki do twórczej pracy. Czy to nie brzmi kusząco? :)

 

POCZUJ SIĘ WOLNY

Praca zdalna zazwyczaj kojarzy się z pracą w domu. Kto powiedział, że musi to wyglądać tak standardowo? :) Przecież do komunikacji wystarczą dostęp do Internetu, e-mail, jakiś komunikator i telefon służbowy. Do firmowej skrzynki możemy logować się z każdego miejsca na świecie. Dzisiaj masz ochotę pracować w parku? Proszę bardzo. W takim razie jutro może Ty i Twoja praca pojedziecie do domu na wieś? Żaden problem :) Jest gorąco, może więc warto wykorzystać pogodę i trochę się poopalać? Zabieraj laptopa i śmiało wskakuj na leżak. Tylko od Ciebie zależy w jakim miejscu tym razem będziesz pracować :)

Jeśli potrzebujesz kontaktu z ludźmi, ale nie hałaśliwej atmosfery, jaka panuje w Twojej firmie bądź jesteś freelancerem, zawsze możesz skorzystać z biura coworkingowego. Tzw. biurko do wynajęcia to połączenie spokoju, twórczej atmosfery pracy i warunków do rozmowy. Oferta takich miejsc jest bardzo atrakcyjna :)

 

Art Cluster Coworking Space w Warszawie

 

BIURCOO w Poznaniu

 

ECD CONSILIS w Bydgoszczy

 

ODPOWIEDZIALNOŚĆ I SAMODYSCYPLINA

Telepraca to nie lada wyzwanie dla osób niezorganizowanych i niezdyscyplinowanych. Choć to niełatwe, warto ułożyć sobie harmonogram i trzymać się go w stu procentach. Będąc w domu, towarzyszy nam rozprężenie, dlatego musimy ustalić jasne zasady, których pod żadnym pozorem nie powinniśmy łamać. W ten sposób nasza praca będzie dużo bardziej efektywna i przyniesie dużo więcej korzyści, które na pewno zauważy nasz pracodawca :) Jest to też furtka do samodoskonalenia się. Umiejętność planowania i trzymania się ustalonych reguł, na pewno nie przeszkodzi w dalszym rozwoju osobistym i zawodowym.

 

OSZCZĘDZANIE NA KAŻDYM KROKU

Po pierwsze oszczędność finansowa. Pracując zdalnie nie wydajesz pieniędzy na dojazdy do biura. Jeśli jeździłeś samochodem – nie wydasz pieniędzy na paliwo, jeśli komunikacją miejską – zaoszczędzisz na biletach. Zapewne nie wydasz też tyle na jedzenie. Będąc w domu zjesz to, co jest w lodówce, nie będziesz dzwonił do restauracji w poszukiwaniu najodpowiedniejszego lunchu.

Po drugie oszczędność czasowa. Dostanie się do biura często bywa bardzo męczące za sprawą kilometrowych korków. Wówczas nie tylko tracisz czas, ale także energię, która przecież może być wykorzystana w dużo lepszy sposób. Zdarza się czasem, że akurat w danej chwili nie masz żadnego zadania? Czekasz na odpowiedź od klienta w sprawie oferty, bądź programista nie wprowadził zmian, bez których nie możesz pracować dalej? Takie przestoje w pracy czasem się zdarzają. W biurze czekasz bezczynnie, w domu natomiast mógłbyś wykorzystać czas chociażby na domowe porządki :)

 

ZAPEWNIJ SOBIE KOMFORT PSYCHICZNY

Poza biurem możesz pracować wydajniej, ponieważ czujesz się znacznie mniej zestresowany. Szef nie stoi Ci nad głową, nie słyszysz paniki współpracowników związanej z deadlinem. W warunkach domowych wykonywanie poleceń szefa może stać się nieco przyjemniejsze. Nie oznacza to jednak, że nie musisz przykładać się do swoich zadań. Jeśli nie będziesz rzetelny i terminowy, bardzo szybko może okazać się, że telepraca nie jest dla Ciebie dobrym rozwiązaniem.

 

Jeśli macie możliwość, spróbujcie popracować zdalnie chociaż przez dzień. Kto wie, może okaże się, że taka forma pracy, wyzwala w Was więcej energii i zapału do pracy :) A nawet jeśli nie odnajdziecie się w takim trybie pracy, na pewno będzie to ciekawe doświadczenie, które da Wam inne spojrzenie na dotychczasową pracę :)

 

Jeśli zdecydujesz się na coworking- zapraszamy na MyMeetingRooms.pl