Optymalne warunki pracy w biurze warunkiem sukcesu

     

      

        Podczas pracy przy komputerze bardzo istotnym elementem jest biuro. Komfort pracy w znaczącym stopniu wpływa na jej jakość. By tę jakość poprawić trzeba wziąć pod uwagę wiele elementów, które mogą wspomóc efektywność pracy. Na całokształt miejsca naszej pracy wpływają nie tylko meble i ustawienie sprzętu komputerowego, ale również wystrój całego wnętrza.

      Wszystkie prace biurowe można scharakteryzować jako prace lekkie, które wykonywane są zazwyczaj w pozycji siedzącej. Jednak praca ta wykonywana w nieodpowiednich warunkach, może nie przynosić żadnych efektów, a nawet szkodzić osobie, która ją wykonuje. Uciążliwe po dłuższym czasie staje się nawet utrzymywanie pozycji siedzącej. Wpływa to niekorzystnie na układ mięśniowo-szkieletowy, a nawet na wydolność fizyczną i umysłową. Dobrym wyjściem z takiej sytuacji jest tworzenie osobnych miejsc do spożycia posiłku, co zmusza pracownika do ruchu. Nowym rozwiązaniem, po który sięgają firmy jest także tworzenie pomieszczeń relaksacyjnych. Również bardzo ważnym czynnikiem, który wpływa na pracownika biurowego jest jakość oświetlenia. Trzeba tutaj zwrócić uwagę na jego intensywność, poziom jasności i rozmieszczenie światła. Intensywna praca wzrokowa w nieodpowiednich warunkach oświetlenia może powodować lub pogłębiać zmęczenie. Przy analizowaniu komfortu pracy przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na poziom hałasu. Emitowany jest on z każdej strony, na przykład przez urządzenia takie jak kserokopiarki, faksy, telefony. Nie są to natężenia, które powodują uszkodzenia narządu słuchu, lecz ich nieustanna praca może powodować wzmożone zmęczenie i mieć charakter przeszkadzający.

      Wydajność pracy ma również związek z wystrojem i estetyką wnętrza. Według badań najlepiej pracuje się w pomieszczeniach, gdzie kolor ścian jest w barwach ciepłych tj. czerwienie i żółcie. Ważne by pomieszczenia te były jasne i przestronne. Wpływa to na poziom zrelaksowania pracowników, a także na ogólną atmosferę miejsca. Coraz częściej duży wpływ na wybór biura ma jego lokalizacja, na co wpływają dobre połączenia komunikacyjne.

      Pracując w domu nie zawsze spełniamy wyżej wspomniane warunki dobrej i zdrowej pracy biurowej. Dlatego dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji staje się coworking. Na mapie Polski powstaje coraz więcej punktów, które oferują wynajem sali i biurek na godziny. Mając w jednym miejscu szeroką ofertę takich przestrzeni, jesteśmy w stanie dobrać dla siebie najbardziej dostosowany do naszych potrzeb lokal. 

 

Zobacz także : Open Space- Wady i zalety otwartej przestrzeni w biurze

Zobacz także: Dni Otwarte Polskiego Coorkingu