CO-pracownia pod Poznaniem- wspólna przestrzeń do pracy

Pierwsza rzecz, która się nasuwa podczas oglądania Waszej przestrzeni to wygląd CO-Pracowni. Posiadacie bardzo nietypowy i kreatywny wystrój wnętrza. Połączenie drewnianych palet z nowoczesnymi meblami sprawia, że przestrzeń stała się na prawdę interesująca. Skąd taki pomysł i czy łatwy był w realizacji?

 

Zależało nam na stworzeniu wnętrza, które przede wszystkim jest częścią, obrazem nas samych. Wnętrza przyjaznego, ciepłego, takiego w którym po prostu dobrze jest przebywać. Jednocześnie funkcjonalnego i prostego w formie. Bez skojarzeń z open spacem wielkiej korporacji. Nie chciałyśmy też duplikować rozwiązań już istniejących w innych przestrzeniach coworkingowych.

Ostateczny wystrój CO-Pracowni jest efektem splotu wielu różnych czynników (nie ukrywamy, że również czynnika ekonomicznego). Realizacja w założeniu miała być od początku nasza własna – wszystko co tu jest zostało zrobione rękoma naszymi, naszych rodzin i przyjaciół: od projektów, poprzez remont pomieszczenia, malowanie biurek, budowanie i wykańczanie mebli z palet, wyprawę po odpowiednie skrzynki kilkadziesiąt kilometrów za Poznań itp. Troszkę pola zostawiłyśmy również do decyzji naszym pierwszym coworkerom – to oni powiedzieli nam co jest dla nich wygodne i komfortowe, a co jeszcze trzeba zmienić.

Wychodzimy z założenia, że jeżeli coś się robi z pasją, to praca ta przynosi przyjemność. Budowanie CO-Pracowni było fantastycznym doświadczeniem scalającym nasze najbliższe środowisko.

 

Znajdujecie się na przedmieściach Poznania, a konkretnie w Skórzewie - jak to usytuowanie wpływa na zainteresowanie osób poszukujących przestrzeni do pracy?

Właśnie o to chodziło. Sam Poznań ma już do zaoferowania kilka ciekawych przestrzeni coworkingowych. My wybrałyśmy to miejsce świadomie. Skórzewo graniczy bezpośrednio z miastem, jest niejako jego przedłużeniem, kolejną dzielnicą. Nie jest to więc duża odległość od centrum. Jednocześnie jesteśmy bardzo blisko obwodnicy Poznania i lotniska, dojazd do nas jest bardzo szybki i wygodny. Własny parking jest dodatkowym udogodnieniem.

Skórzewo i okolice to ogromne sypialnie Poznania, które od mniej więcej 10 lat intensywnie się rozbudowują, a plany zagospodarowania mieszkalnego tych terenów sięgają jeszcze kolejne lata naprzód. Jest tu więc ogromny potencjał, mieszka coraz więcej aktywnych zawodowo osób, z których spora część pracuje w domach. Łatwiej im dotrzeć do nas, niż jechać do centrum miasta, bo to wiąże się z korkami, stratą czasu i dodatkowymi wydatkami na strefy postoju i parkingi. Ale ciekawe jest również to, że pracują z nami też ludzie z Poznania i bardzo sobie chwalą wygodę i komfort.

 

Coworking jest głównie skierowany do osób uprawiających wolne zawody -
a kto najczęściej odwiedza CO-Pracownię? Macie już stałych bywalców? Czym się głównie zajmują?

W naszym przypadku jest to szeroki przekrój działalności biznesowej. Od informatyków, developerów, grafików, sprzedawców, marketingowców poprzez usługi spedycyjne, doradcze, hr-owe na małej firmie zajmującej się zabudową targową kończąc.

Mamy już grupę stałych bywalców, która sukcesywnie się powiększa. Bardzo nas to cieszy, bo działamy dopiero od marca br.

Bardzo ważne jest dla nas i na to też mocno kładłyśmy nacisk tworząc model biznesowy naszej działalności, aby osoby tu pracujące łączyć w sieć kontaktów biznesowych. Networking to bardzo ważny aspekt każdego chyba coworkingu. Zależy nam na zbudowaniu społeczności, która wspiera się biznesowo, wymienia kontakty, usługi i pracuje ze sobą odnosząc z tej współpracy wymierne korzyści.

(Zobacz także: Dni Otwarte Polskiego Coworkingu- maj 2016)

 

Prowadzicie różnego rodzaju spotkania, a nawet cykle spotkań i warsztatów. Opowiedzcie nam trochę o tym. Czego one dotyczą, kto może w nich wziąć udział i co dobrego możemy z nich wynieść?  

Te spotkania to drugie życie CO-Pracowni. W ciągu dnia mamy typowy coworking: ludzie pracują przy biurkach, czasami odbywają się indywidualne zamknięte spotkania biznesowe w salkach. Popołudniami natomiast oferujemy coś bardziej dla ducha i ciała.

W pierwszym okresie funkcjonowania CO-Pracowni dałyśmy sobie czas na sprawdzenie tematyki, która na tyle zainteresuje potencjalnych uczestników, że zechcą poświęcić swój czas i przyjść do nas. Stąd taka różnorodność. Widzimy już teraz, że dużą popularnością cieszą się rzadkie hobby i pasje (warsztaty kaligraficzne). Sporo osób zainteresowanych jest poszerzaniem wiedzy z zakresu aranżacji wnętrz i kreowania przestrzeni w której żyjemy zgodnie z potrzebami i możliwościami. Zawsze dobre wzięcie mają tematy dla kobiet związane z dbaniem o urodę (makijaże, pielęgnacja). Jest też grupa osób zainteresowana samorozwojem i dla nich oferujemy grupowe warsztaty i indywidualne spotkania coachingowe. CO-Pracownia po godzinach jest otwarta dla wszystkich.

Ofertę wydarzeń zawsze dostosowujemy do potrzeb naszych bywalców. CO-Pracownia to przecież nie tylko miejsce, to przede wszystkim atmosfera, dobry klimat i do pracy i do spędzania wolnego czasu. Staramy się stworzyć społeczność. Nasi goście zgodnie podkreślają wyjątkową, pozytywną energię tego miejsca. Wynoszą stąd nowe znajomości, przyjaźnie i oczywiście umiejętności.

 

Z której strefy korzystają coworkerzy najchętniej poza biurkiem? Posiadacie przecież bardzo przyjemną strefę relaksu.

Najchętniej poza biurkiem nasi coworkerzy tak naprawdę korzystają z salek. Mamy dwie bardzo wygodne i przyjemne salki, w których można porozmawiać, spotkać się z klientem lub po prostu zamknąć drzwi i w spokoju popracować lub zwyczajnie posiedzieć w ciszy, jeśli ktoś ma taką potrzebę.

Strefa relaksu z pięknym widokiem na zielone teraz drzewa to nasza wewnętrzna strefa integracji. Siadamy sobie tam, rozmawiamy, pijemy kawę i się relaksujemy ;)

 

Jak sądzicie - co sprawia, że ludzie chętnie u Was spędzają czas i dobrze im się pracuje?

Możemy jedynie przekazać to, co mówią o nas inni: przyjazna atmosfera, ciekawe wnętrze, zapach drewna, dobra energia miejsca, dobry komfort pracy, przestrzeń jasna i przestronna. „Dobrze się u was czuję”, „dobrze się tu pracuje”, „tutaj chce mi się być, pracować” to słowa, które cieszą najbardziej. Jeszcze bardziej cieszy nas fakt, że tworzy się tutaj fajna grupa ludzi, z którą chce się być.

 

Zapraszaamy do zapoznania się z ofertą CO-pracowni pod Poznaniem