Centroom, miejski coworking z Białegostoku

MMR: Czym dokładnie jest Centroom, jacy ludzie tworzą to miejsce? Jaki jest klimat Waszego miejsca?

Centroom: Centroom to miejski cowork należący do Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego – jego submarka. Coworking to ciągle relatywnie świeże zjawisko w Polsce i nie wszyscy wiedzą, co dokładnie oznacza. 

Z powodu przeobrażeń i zmieniającego się charakteru pracy ludzi, wielu z nich ma możliwość pracy z domu, jako tzw. freelancerzy. Niektórzy wykonują zdalną pracę dla kogoś, albo rozwijają własną firmę. Po jakimiś czasie zauważają, jak męcząca i nieefektywna jest samotna praca wykonywana z domu. Spada motywacja, poziom energii, a nawet poczucie własnej wartości.

Biura coworkingowe dają tym właśnie ludziom możliwość wynajęcia biurka za niewielkie pieniądze w przestrzeni, która jest zaaranżowana specjalnie w tym celu. Coworking to nie tylko jednak wynajęcie biurka, ale często twórcza i satysfakcjonująca współpraca ludzi z różnych branż. Pracują solo, ale nie samotnie. Coworkerzy wynajmujący u nas biurka przychodzą rano jak do normalnego biura, z tą różnicą, że nikt im nie narzuca, na którą godzinę muszą się zjawić, a obok mają ludzi wykonujących tzw. wolne zawody.  I tak obok siebie pracuje programista, grafik, bloger, fotograf, coach, architekt, copywriter, tłumacz, właściciel agencji brandingowej itd. Z takiej mieszanki wybuchowej musi powstać interakcja i nowa jakość! Zwykła pogawędka przy ekspresie do kawy często procentuje wspólnym projektem, wymianą „talent za talent”np. ja cię będę uczyć języka hiszpańskiego, a ty zaprojektujesz nowy wygląd mojej strony internetowej. Relacje między ludźmi powstają tu spontanicznie i zdarza się, że efektem tego są ciekawe projekty, warsztaty. Tak się stało niedawno, kiedy dołączyła do nas Magda – architekt wnętrz. Swoją twórczą energią potrafiłaby obdzielić dwudziestu ludzi i jeszcze trochę by zostało. Zaproponowała bardzo kreatywne warsztaty dla dzieci, które wakacjami mają wiele czasu do wykorzystania.

Organizujemy w Centroom taki workshop podczas którgo dzieciaki do lat 10 będą projektować na makietach swój wymarzony dom z zaproponowanych przez Magdę komponentów. Dzięki temu zainteresujemy je tematyką wnętrz, designu, co może zaprocentować  w przyszłości. Dobrego smaku trzeba uczyć bowiem od dziecka:)

Mamy w Centroom swoje ulubione rytuały, jak południowa sjesta. Codziennie punktualnie (!) o 12.00 gromadzimy się z coworkerami wokół kuchennego stołu. Każdy przynosi coś dobrego na lunch i tak przewidziane na sjestę 15 minut przerwy zamienia się zawsze w minimum pół godziny żywych dyskusji, wesołego śmiechu, ogólnego rozluźnienia. Potem wracamy do pracy. Taki rytuał jest bardzo potrzebny, łączy i otwiera ludzi. To najkorzystniejsza z perspektywy coworkingu przerwa w całym dniu.

Centroom Białystok coworking

MMR: Jak widziecie przyszłość coworkingu w Polsce?

Centroom: W Polsce pierwszy cowork powstał w 2008 roku.Obecnie mamy ich około 50. To niezły skok! Dlatego takich biur będzie na pewno coraz więcej. Większość z wiadomych względów jest w Warszawie. Wynika to ze współczesnego charakteru pracy oraz wzrostu przedsiębiorczości wśród nawet bardzo młodych ludzi. Nasz najmłodszy coworker, założyciel agencji świadczącej usługi marketingowej dla firm, ma dopiero 23 lata!

MMR:  Kto wynajmuje biurka do pracy w Centroom? Czy tych przedsiębiorców da się jakoś scharakteryzować ? Jakich partnerów szukacie ?

Centroom: Codziennie mamy różny skład osobowy, choć sporo jest osób wynajmujących biurka w stałym abonamencie. Procentowo najwięcej jest programistów. Zaraz po nich są architekci wnętrz. Nasze biuro zaaranżowane jest bardzo designersko, nowocześnie i kreatywnie. Architekci więc super się tu czują. Pracuje też twórca i redaktor magazynu filmowego, fotograf, szkoleniowiec, marketer, coach biznesowy, blogerka, tłumacz konferencyjny. Mieszanka naprawdę wyborowa:)

Białystok sale na spotkania do wynajęcia

MMR: Czym chcecie się wyróżnić na rynku? Czy na Waszym lokalnym rynku, macie dużą konkurencje ?

Centroom: Centroom jest miejskim coworkiem, co nam daje przewagę cenową. Inne, prywatne miejsca tego typu mają przede wszystkim komercyjne cele. My jesteśmy po to, by wspierać młodych start-upowców, promować przedsiębiorcze postawy i dawać możliwość rozwoju własnej firmy w przyjaznym środkowisku, wśród innych freelancerów. Poza tym Centroom jest tak zaranżowane, że chyba ciężko znaleźć ciekawsze biuro do pracy. Wyróżnia nas na pewno lokalizacja. Znajdujemy się w samym sercu miasta! Wokół wiele kawiarni, pozytywna energia miasta, najważniejsze instytucje. To  duży prestiż dla naszych coworkerów, kiedy mogą zapraszać swoich klientów na spotkania w ścisłym centrum. Nasi coworkerzy mają specjalne rabaty w klimatycznych knajpkach po sąsiedzku. Wszystko po to, by czuli się wyróznieni, że tu mogą pracować.  Konkurencji się nie boimy, a wręcz chcemy, by powstawało jak najwięcej coworków w naszym mieście. Jest ich na razie garstka.

Centroom Białystok sale do wynajęcia

MMR: Czy często zdarza Wam się wynajmować sale konferencyjną ? Jakie opcje dodatkowe oferujecie ?

Centroom: Sale konferencyjne są wynajmowane bardzo często. Odbywają się w nich głównie szkolenia, rekrutacje pracowników, warsztaty. Sale wyposażone są w niezbędne sprzęty do prezentacji itd. Są przeszklone, dlatego uczestnicy spotkań mogą na ten czas poczuć się jako jedni z nas:)

MMR: Wiemy ze organizujecie ciekawe wydarzenia, które sa darmowe, co to za wydarzenia? Jaki jest ich cel ? Co ciekawego będzie się działo w najbliższym czasie?

Centroom: Jesteśmy świeżo po mini evencie, którym był dzień otwarty konsultacji z architektami wnętrz. Zapraszaliśmy białostoczan na spotkanie, podczas którego mogli rozwiać architektoniczne dylematy, przynieść zdjęcia mieszkania i podpytać pracujących u nas projektanów, jak można je odmienić. W najbliższym czasie organizujemy „Letnią akademię z designem” dla dzieci oraz szkolenie adresowane do prawników „Skuteczny Blog Prawniczy”. Oba darmowe:) Nasze wydarzenia w większości są bezpłatne. Zachęcamy do śledzenia strony www.centroom.co by być na bieżąco.

Dziękujemy za rozmowe:) 

Wywiadu udzieliła Pani Ewelina Lewkowicz z Centroom

Link do oferty Centroom:

Centroom na MyMeetingRooms

Centroom sale na spotkania biznesowe białystok